پارچه های سنتی قلمکار

قلمکاری یا ساخت پارچه‌های قلمکار یکی از هنرهای دستی ایران است که شهرت قلمکار اصفهان بیشتر از دیگر نقاط ایران است.

در این هنر به صورت دستی طرح‌هایی را روی پارچه توسط مهرهای چوبی طرح‌دار رسم می‌کنند.

 

هنر ((قلمکار)) که هنوز در یکی دو شهر و شهرک ایران رواجی دارد ، بازمانده هنری است که در قرن دوازدهم هجری (دوره صفویه) به کمال رسید و تا پایان قرن سیزدهم و یکی دو دهه دیگر یکی از درخشانترین نمونه های هنر تزیینی سرزمین ما بود . 
می توان فاصله اوایل قرن دهم تا سیزدهم هجری قمری را اوج تکامل نقش بر پارچه دانست دراین دوره اکثر مردم از اینگونه پارچه ها که به قلمکار معروف شده بود استفاده می کردند و از آن جهت تهیه انواع پوشاک و پرده و سفره و سجاده و غیره و خصوصاً به منظور تزئین مجالس سوگواری استفاده می نمودند و صادرات آن نیز رونق داشت .تحقیقاً نقوش این پارچه ها بیشتر عبارت بوده از نقوش اسلیمی و گل و بته و مناظر شکار و چوگان و داستانهای قرآنی و حماسی ایران که بعضی با قالب و برخی بصورت نقاشی بر روی پارچه انجام می گرفته است . تا اواخر قاجار بیشتر پرده ها و سجاده ها و روپوش تاقچه ها و وسایل حمام و بقچه و تمام این ها با دست نقاشی می شد . با گذشت زمان و نیاز فراوان به محصول بیشتر و ارزانتر ، کار با قلم از رواج افتاد و روش استفاده از قالبهای چوبی جای آن را گرفت .

در ایران شهرهای تبریز ، اصفهان ، رشت ، کاشان و مشهد پارچه هایی با تصاویر آدمی و بدست نقاشان معروف دوره صفوی تهیه می گردید . از اواخر قرن یازدهم بدلیل مشکلات اقتصادی ، مردم به پارچه های ارزان قیمتی نظیر قلمکار که خصوصاً در کاشان بافته می شد روی آوردند به مرور اصفهان مرکز رواج انواع پارچه های قلمکارشد . بازار قیصریه که پس از حمله مغول مرمت و بازسازی گردید به صورت مرکز تجمع هنرمندان و چیت سازان درآمد . در این زمان استفاده از قالب نیز برای نقش زدن بر پارچه رایج گردید . 

انواع قلمکار :

معمولی :

با رنگ  گیاهی ساخته می شود و رنگش تیره است و با پوست انار رنگش ثابت میشود در ساختش دقت کمی به کار می رود

ممتاز

با رنگ  شیمیایی ساخته می شود و رنگش روشن است و با گاز کلر رنگش ثابت میشود در ساختش زیادی به کار می رود

اعلاء

در ساختش دقت و زمان زیادی صرف می شود و توسط استادان فن ساخته می شود

 

نقش های قلمکار :

از مهمترین نقش های قلمکار می توان به جقه، درهم ریز، درهم بادمی و انگوری اشاره نمود

طریقه شستشو : 

لظفا حتما قلمکار را با آب سرد و مواد شوینده ای که سفید کننده ندارند مانند شامپو، مایع لباس شویی و مایع ظرف شویی بشویید

 

خوش آمدید

آثار هنری ایران زمین که از عنصر های نخستین و طبیعیی همچون خاک، سنگ، چوب و ... ساخته می شوند سبب ایجاد آرامش و چشم نوازی خاصی می شود که زندگیی ماشینی امروز را لطیفتر میکند.